Výbava pro miminko

Výbava pro miminko, nebo co mít doma po příchodu z porodnice? S blížícím se termínem porodu každá nastávající maminka myslí na to, co všechno je třeba nakoupit, abychom po příchodu z porodnice měli zabezpečenou nutnou výbavu a nemuseli přehánět manželů 🙂 (nám, i když chvilku, to potrvá, než se dostaneme ven). Během těhotenství máte na to dost času, tak dobře popřemýšlejte do čeho chcete investovat více a do čeho méně. Prvorodičkám se může zdát tato úloha náročná, ale s naší pomocí se v tom snadno zorientujete. A nezapomeňte oslovit rodinu či známých. Většina se zabývá kupováním dárků až po příchodu miminka, ale zejména blízkých můžete poprosit například o konkrétní věci (zaručí to, že se vyhnete “duplikátem”) nebo finanční pomoc při nákupech, které vyžadují větší investice.

Za sebe mohu zmínit koupi kočárku . Vesnice se nesmírně těšil na příchod svého prvního vnoučátka a sám se nabídl, že koupí kočárek. Mně pak zůstala ta příjemnější úkol, vybrat si jej.

Při nákupu oblečení musíte počítat s tím, že i když si přineseme domů “malinký uzlíček”, dětičky v tomto věku velmi rychle rostou. Ale teď už pěkně po pořádku. Začneme těmi “velkými věcmi”, kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost, protože je budete používat delší dobu.
správný kočárek

Výběr správného kočárku je nesmírně důležitý, abyste s ním při používání byla spokojená. Je rozdíl, kde chcete kočárek používat. Jiný model se hodí do města, jiný do přírody. Pro mě byla toto obtížný úkol, protože sice bydlím ve městě, ale naší ulicí nevede řádná asfaltová cesta a tak jsem musela myslet na problém s terénem a “Boren” se blátem či sněhem. Hledání a porovnávání dalo zabrat, ale nabídka na trhu je opravdu bohatá a tak se i mně podařilo najít ten správný :). Zaměřte se na kvalitu a také snadnou manipulaci. Je to jako auto, váš každodenní dopravní prostředek pro dítě, musí něco vydržet, tedy zde se opravdu nevyplatí šetřit. Velmi praktická je “plná výbava” ke kočárku (včetně přebalovací tašky), kterou nabízejí výrobci přímo v ceně nebo je možné si jisté doplňky dokoupit, abyste řekněme s příchodem léta nemuseli dodatečně řešit ochranu proti hmyzu, či pláštěnku, v zimě zase nánožník. Prostornost a možnost polohovat kočárek patří k neméně důležitým parametrem. Prvních minimálně 6 měsíců by mělo miminko ležet na rovném. V zimě zase třeba počítat s tím, že se musí do kočárku vejít i fusak. Více kočárků a příslušenství najdete pomocí rozšířeného filtru na naší stránce.
sladký spánek

Postýlky se vyrábějí standardně pro velikost matrace 60×120 cm. Při výběru dětské postýlky třeba myslet na to, aby byla pevná, měla výškově nastavitelný rošt a také stahovací jednu bočnici. Usnadní vám to přístup ke staršímu dítěti. Velmi praktické jsou postýlky se šuplíkem, kde máte vždy rychle po ruce náhradní prostěradla, povlečení či dečku. Kolem postýlky můžete dát měkký mantinel, tzv. hnízdo, aby se dítě nezranilo. Výhoda mantinelu je také v tom, že se k němu dětičky zvyknou schoulit, tak když se i odkop (pokud nespí ve spacáku), mají zádíčka “v teple”.

První měsíc, dva, dávejte miminko do zavinovačky, bude mít pocit bezpečí a jistoty podobně jako ve vašem bříšku. Zavinovačky se vyplatí mít alespoň dvě, na výměnu v případě ublinkávání. Když už přejdete na peřinku (polštář nepoužíváme minimálně do jednoho roku), budete potřebovat alespoň dvě povlečení a 2-4 plachty. Pod plachty se zvykne dávat ještě jedna nepropustná plachta / podložka, aby se zabránilo tekutině (jakékoli) vlhký matraci. Pokud máte nainstalovaný monitor dechu, zapínejte ho vždy, když opustíte pokoj. Vím, že občas vás vystresovat “planý poplach”, no raději se dvakrát proběhnout … Děti ve spánku často “cestují po postýlce” a tak se někdy spustí “poplach”, pokud je dítě sesunuté do místa, kde monitor nedosahuje, nebo pokud jsou jen na krajíčku monitoru.

A abych nezapomněla, vyplatí se mít i dětskou pečovatelku . Pokud máte rodinný dům, nebo velký byt, ne vždy je dobře slyšet, co se v pokoji “děje”, nebo pokud vyběhnete na dvůr pověsit prádlo apod. Z vlastní zkušenosti vím, že dětská pečovatelka se mi osvědčila hlavně na dovolených či jiných “chatových výletech”, kdy byla ve společenské místnosti hlučná vřava. No a když už jsem u těch chatách, nezapomeňte na cestovní postýlku. Dá se použít nejen když jedete na dovolenou, ale i pokud se chystáte přespat u rodiny. Já jsem s malou trávila často víkendy u babičky, takže postýlka cestovala s námi.

Většina maminek se snaží, i když nemají vlastní auto, zajistit si odvoz z porodnice autem. Začínáme tzv. “Vajíčkem”. Vajíčko je určeno pro miminka
od 0 do 13 kg. U některých typů kočárků jsou vajíčka součástí soupravy a dají připevnit ke kočárku. Nezapomínejte na bezpečnost a autosedačku umístěte na zadní sedadlo podle návodu výrobce! Některé dětičky přibírají rychleji a tak jim je vajíčko brzy těsné, nebo jim začnou “vyčuhovat” nožičky. Tehdy nastane čas zvolit si větší sedačku. Doporučuji koupit si od 9 do 18 kg. Tyto sedačky se dají ještě polohovat, takže nezatěžujete děťátku záda a také si mohou při cestě autem dobře pospat. Tato velikost vám může vydržet i dva roky, opět záleží na tom jak rychle dítě přibírá a věřte mi, za ty dva roky dostane sedačka pořádně zabrat. Pak už přichází na řadu ta do 36 kg. Samozřejmě jsou různé variace, např. od 9 do 25, 15 – 36 a pod., důležité zvolit tak, abyste vyměnili alespoň dvě.
Přebalujeme a koupeme

Přebalovací pult či matrace? Volba je na vás. Pokud máte v pokojíčku dostatek místa, zvolte pult . Máte ho v takové výšce, abyste na dítě dobře dosáhli a zároveň při tom netrpěl vaše záda. Možná to ještě nevíte, ale novorozeně je třeba zpočátku přebalovat 10 až 12 krát denně! Uf … K přebalování neodmyslitelně patří pleny. Maminky preferují jednorázové, ale jsou i takové, které volí moderní zapínací “látkovky” (třeba cca 40) a jednorázové používají pouze v případě, kdy se někam vyberou (aby nemuseli nosit u sebe “voňavý” balíček). K tomu klasické látkové pleny pro balení na široce (cca 10 – 20 ks 70×70 cm nebo 60×60 cm) a poštolkové kalhotky (minimálně dvoje). To kvůli prevenci vývoje dysplazie kyčelních kloubů. Co dál? Pokud jste doma, každý pediatr vám doporučí děťátko při přebalování opláchnout vodou a neusnadňuje si to jen používáním vlhčených ubrousků. Ty nezapomeňte sbalit do přebalovací tašky na vycházky. Po ruce třeba mít i krém na opruzeniny.

Koupání si třeba vychutnávat. Je to krásný okamžik. Koupací rituál správně načasujte. Moje dcerka doslova řvala, když jsme ji koupali před jídlem. Koupání jsme tedy posunuli mezi dvě jídlu (i tak toho moc nenaspala ani jako miminko) a hned si to užívala. Rady o tom, jak často děti koupat se liší. Z jedné strany posloucháte jako netřeba děti koupat každý den, z druhé zase jako třeba děťátko zvyknout na každodenní rituály a že po koupání se jde spát a pod. Ať už zvolíte kteroukoli cestu, rozhodně potřebujete: speciální dětské mýdlo, šampon, krém, vaničku nebo kbelík, teploměr do vaničky, dětská kartáč na vlasy, vatičky do uší (vyrábějí speciálně zkrácené pro děti), zaoblené nůžky na stříhání nehtů, 3 bavlněné osušky YAV prvních dnech gázu a líh na čištění pupeční ranky.
konečně oblečení

Nákup oblečení nám přináší asi nejvíce potěšení, ale od samé radosti to nepřežeňte. Jste velmi rozjeté? Tak raději kupte pár kousků ve větším čísle jako pak litovat, že jste něco ani nestihli obléknout, protože je to už miminku malé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *