Jak vybrat kočárek

Sportovní kočárek

Sportovní kočárek je jakýmsi následovníkem hlubokého. Děťátko se naučí sedět, hluboký mu začne být “krátký a těsný”, tehdy je načase přesunout ho do sportovního. Skutečně je z čeho vybírat. Velké, malé, pevné, otáčivé kolečka, s přehazováním rukojeti (dítě může sedět ve směru nebo proti směru jízdy), s nastavitelnou výškou rukojeti, polohovatelné sedačky s možností nastavení do lehu, výškově nastavitelná opěrka na nohy, praktický úložný prostor ve spodní části kočárku a v barvách od výmyslu světa. Sportující maminky (běh, in-line brusle) ocení možnost koupě sportovního kočárku v pravém smyslu slova. Řadíme k nim “tříkolky” s velkými nafukovacími koly, zvýšeným podvozkem a také ruční brzdou.

Kombinovaný kočárek

Název kombinovaný nebo multifunkční kočárek v sobě skrývá dvoj nebo trojkombinaci, tedy hluboký a sportovní kočárek, zda v případě trojkombinace je součástí i autosedačka (vajíčko). Jeden podvozek používáte jako pro vaničku hlubokého kočárku, tak pro sedačku sportovního kočárku. Některé modely nemají samostatnou vaničku. Namísto ní je ve sportovní části umístěna tzv. taška na dítě, kterou pak jednoduše i se spícím děťátkem vyberete a přenesete domů. Možnost připevnit na tentýž podvozek i vajíčko může být ve standardní výbavě trojkombinace, nebo se dají připevnit pomocí speciálních adaptérů, které spadají do nadstandardní výbavy. Dvou / trojkombinace se většinou velmi jednoduše skládají, což ocení především rodiny, které často vozí děti autem. Zní to skvěle, ale podobně jako hluboké kočárky i kombinované mají své slabiny. Je to hlavně jejich vyšší hmotnost, užší a menší vanička. Mnoha odradí i jednorázově vyšší cena. Pokud si to ale spočítáte, kdybyste kupovali vajíčko, hluboký a sportovní kočárek zvlášť, není tam až tak velký cenový rozdíl. Spíš bych řekla, že při koupi “setu” ušetříte.

Golfový kočárek

Někdo říká golfové hole, někdo “golfáč“, někdo bugina (odvozené z buggys). Jsou to lehké a opravdu ideální skladné kočárky. Díky menším rozměrům a tomu, že se snadno skládají je bez problémů “schováte” v bytě či v kufru malého auta. I při golfových kočárcích najdete množství modelů od zcela jednoduchých a levných, až po ty dražší, opravdu propracované. Ideální jsou na kratší cesty městem nebo dopravními prostředky. Jelikož mají malé, obvykle dvojité kolečka, nejsou příliš vhodné do nerovného terénu či sněhu. Dražší modely mohou mít odpružené kolečka, avšak ani díky tomu nedokáží zcela nahradit klasické sportovní kočárky. Při výběru dbejte i na to, zda lze polohovat opěrku, případně zda má výškově nastavitelné rukojeti. Věřím, že i tatínkové se vyberou “povozit” svou ratolest, proto by bylo dobré, aby si mohli nastavit požadovanou výšku a nemohli se “vymlouvat” že je bolí záda. Většina Golfáče má odpojené rukojeť, což je nevýhoda, protože to vyžaduje “řízení auta” oběma rukama. V tomto případě se také najdou výrobci, kteří na to mysleli a nabízejí spojenou rukojeť jako na hlubokém či sportovním kočárku.

Vozíme dvojčata

Čekáte dvojčata? Gratulujeme. I když bude první rok s dvojčaty skutečně náročný, těšte se z pozitiv, které vám to přinese. Tak říkajíc “dvě mouchy jednou ranou”. Mám kamarádku, které se poštěstilo dvojčata. Nyní mají chlapci pět let a neví si vynachválit, že je měla “najednou”. Výběru kočárku pro dvojčata třeba věnovat speciální pozornost. Jelikož se bude v kočárku vozit dvojnásobná váha, znamená to, že i kočárek bude těžší. Obvykle to bývá okolo 20 kilogramů. Musíte zvážit zda vám bude více vyhovovat kočárek ve kterém sedí děti vedle sebe (pozor aby nebyly širší než 80 cm, jinak neprojdete přes standardní dveře) nebo za sebou. Výhodou kočárku ve kterém sedí děti za sebou je, že se až tak neruší. Měla jsem čest tlačit tento kočárek a věru řeknu vám, je to těžší než to vypadá. Tedy alespoň pro toho, kdo ho tlačí příležitostně. Je to jen o tom, že je třeba si zvyknout na jiné manévrování, protože je třeba zatáčet je s větším obloukem. Kamarádka to díky pravidelnému používání ovládala proti mně dokonale. Celkem jsme se na tom mém kočárku pobavili.

I terén rozhoduje

Našli jste si svůj vysněný kočárek na internetu? Určitě to znamenalo množství hodin před počítačem, porovnávání, čtení diskusí, vychvalování či kritiky. Přesto je velmi důležité, abyste navštívili prodejnu a svůj vyvolený kočárek viděli reálné a především si ho vyzkoušeli. Seriózní prodejce vám ho jistě rád předvede. Nestyďte se udělat si poznámky na co všechno se chcete zeptat. Za sebe se mohu přiznat, že jsem byla během těhotenství nějaká zapomnětlivá, taková “děravá hlava”. Co jsem si nezapsala, to jsem zapomněla. Výběr kočárku znamená spoustu otázek. Raději si je tedy postupně jak vás budou napadat zapisujte. Nespoléhejte na to, že “vždyť to si zapamatuji”. A nezapomeňte si do poznámek zapsat i šířku a délku výtahu, abyste pak nemuseli “vláčet” kočárek po schodech.

Mezi nejdůležitější kritérium při výběru kočárku patří rozhodně terén v jakém se převážně budete s kočárkem pohybovat. Podle toho vám prodejce doporučí jaké kolečka vybrat. V zásadě platí, pokud chcete používat kočárek převážně ve městě, zda potřebujete často cestovat městskou hromadnou dopravou, vybírejte menší a lehčí kočárek, s menšími nenafukovacími, ideálně otáčecími kolečky. Naopak, pokud potřebujete kočárek na nerovný terén (nezpevněné štěrkové cesty, procházky po lese), případně ho budete často skládat do auta, ať váš výběr padne raději na snadno skládatelný kočárek s velkými nafukovacími a dobře odpruženými kolečky. Kočárek si nechte předvést a hned si také sami vyzkoušejte, jak se skládá. Ke kočárku jistě dostanete i návod, ale ten ať vám slouží pouze k “osvěžení paměti. Také doporučuji poprosit prodejce, aby šel s vámi vyzkoušet, jak se bude skládat do vašeho auta. Vejde se do něj vůbec? Zkoušku skládání kočárku nakonec doplňte o zjištění hmotnosti. K té připočtěte váhu děťátka, nějaký nákup, tašku, fusak … Zvládnete ho?

Perfektní barva a snadná údržba

Světlý, tmavý, modrý, růžový, zelený, červený … I výběr správné barvy patří k často diskutovaným tématům. Některé maminky si potrpí na barvu kočárku, která by zohlednila i pohlaví dítěte. Většina se však přiklání k neutrální barvě, pro případ, že by se později narodil sourozenec opačného pohlaví. Pokud zvolíte tak či onak, vězte, že obecně platí, příliš světlá se rychle zašpiní, výrazně tmavá může na ostrém slunci vyblednout. Hlavní je, aby se dal potah dobře udržovat (nejlépe sundat a vyprat) a aby byly místa, která jsou nejvíce vystaveny možnému znečištění (např. Přední zábrana, okolí bot) potažené omyvatelnou odolnou (pogumovanou) látkou.

Pozor na stabilitu a bezpečnost

Jak by to bylo, kdybychom při kočárcích nedbali na stabilitu a bezpečnost. Vámi vybraný kočárek by rozhodně neměl figurovat na seznamu České obchodní inspekce mezi nebezpečnými. Na stabilitu třeba dbát obzvláště při kočárcích se třemi kolečky. Některé mají vyšší těžiště, čímž může být kočárek při prudkém nahnutý se vašeho dovádějící prcka na stranu, nestabilní. Zkuste silným tahem otestovat také pásy sloužící k upevnění dítěte. Vydržely? Zatáhněte ještě dva tři krát …. Vím, že mimo jiné i toto podléhá přísným zkouškám bezpečnosti a stability, abyste si to ověřili? I brzdy … Důkazem toho, že kočárek, který jste si vybrali splňuje bezpečnostní požadavky, má být pro vás certifikát. Ptejte se na něj.

Doplňky a úložný prostor

Při různých nákupech nás potěší, pokud dostaneme nějakou drobnost navíc. Slevu na nákup pohonných hmot při nákupu nad xy, vínko za euro při nákupu nad yx a podobně. Nyní však kupujeme kočárek, takže nás rozhodně potěší pokud k němu dostaneme přebalovací tašku , ve které budete mít po ruce všechny potřebné drobnosti pro dítě (zejména pleny, náhradní oblečení a něco na pití), pláštěnku proti dešti či větru, síťku proti hmyzu, případně slunečník. Ne vždy je samozřejmostí výbavy kočárku zateplený nánožník. Pokud není v ceně, určitě ho třeba dokoupit. Bude potřebný na chladnější počasí a zimu (spolu s fusakem).

Jako v bytě či domě, úložného prostoru nikdy není dost. Košíky, které jsou ve spodní části kočárku by měli zvládnout náklad až do čtyř kilogramů. Vecpat tam velké balení plenek, dvě plné “igelitky” a ještě řekněme dvě kila brambor? Ano? A je dostatečně vysoko nad chodníkem, navíc z odolného materiálu, který se hned nepotrhal? Výborně, tak ten může být.

Servis a reklamace

Čím dražší, tím lepší? Nemusí to být pravda. I ten nejdražší kočárek může selhat. Při jakémkoliv kočárku je velmi důležité zjistit si přímo u prodejce jaké jsou možnosti servisu, zabezpečení náhradních dílů, délku záruční doby a také možnost zapůjčit si během opravy náhradní kočárek . Nebudete přece během reklamační doby bez kočárku! Mě taková “drobnost” nenapadla. Teprve při samotné reklamaci. Můj kočárek byl ze střední cenové kategorie a prodejce byl vstřícný. Dostala jsem přesně stejný náhradní kočárek jako byl ten můj, jen jiné barvy. A ještě jedna věc, kterou se mi nepodařilo vyreklamovat. Prázdný kočárek šel rovně. Jakmile jsem v něm měla dceru, táhl do jedné strany

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *